Mudurnu'nun Şifa Kaynakları
                     MUDURNU BABAS KAPLICASI

    Babas kaplıcası Mudurnu ilçesi merkeze 4km uzaklıkta bir şifa merkezidir. Kaplıca suyunun ilçe genelinde şifalı olduğu ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Yıllardan beri devam etmekte olan yeni kaplıca binası şu an için halen hizmet verememektedir.

              Eski Kaplıca binasında 8 oda pansiyon şeklinde hizmet vermektedir. Odalarda  Tv ve Uydu anteni mevcut olup özel banyo bulunmaktadır. Kaplıca suyunun 40 derece olması sebebiyle soğuk su katkısı yapılmadan yıkanılabilen bölgenin tek şifalı suyu unvanına sahiptir.

        

Banyo fiyatları  8.11.2006 Tarihi itibari ile  Bayanlara: 3ytl  Baylar için. 3,5 ytl dir.

Şort + Havlu kaplıca tarafından ücrete dahildir.

Küçük çocuklar için: 1,5 ytl dir

Özel banyo saati:15 Ytl olup özel banyoda 2 yatak ve bir küçük havuz bulunmaktadır.

Konaklamada  Oda'da 2 kişi gecelik 50ytl olup Sabah kahvaltısı ücrete dahildir.

     Rezervasyon: 0(374) 421 3688

Güncelleme: 6.5.2007
 

 

                          MUDURNU SARIOT KAPLICASI
     Kaplıca  Mudurnu Taşkesti Beldesi Hudutlarında Taşkesti Adapazarı yol güzergahında 5 km sindedir.1995 Yılına kadar Mudurnu Özel idare himayesinde bulunan   Kaplıcalar   Yap işlet devret modeli ile bir firma ya verilmişti. Firmanın   işletmeyi tek taraflı  terk etmesinin ardından Köylüler kaplıcayı  kooperatif namına Özel idareden kiraladılar.Şu an ise ihale ile Sarot Termal A.Ş isimli bir firma işletmeciliği yapmaktadır.     

     Şimdi ise Kaplıcaya gelenler için köyde bulunan pansiyonlardan faydalanabilirsiniz. Buranın su sıcaklığı Mudurnu Babas kaplıcası'nın tam tersine suyu ılıtmadan  banyo yapmanız çok zor. Su sıcaklığı 66 derece civarında olan  Kaplıca'nın bir çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.Kaplıcanın  kaynağı metamorfik kristalin,serilerin hakim olduğu masifin güneyinde lav damarları arasından çıkar. Acı sular grubuna girer. Fiziksel olarak hipertermal hipotonik bir maden suyudur.Buranın müşterileri arasında en fazla Sakarya bölgesi insanı yer alır.                         Rezervasyon .Tel. 0 374 424 42 19

 

SAROT KAPLICALARI TARİHİ

            Mudurnu ilçe merkezinin 30 km kuzeybatısında Sarot köyü içindedir. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesinden önce yapılmıştır.Çevresinde o devre ait pek çok eserler vardır.Yer altında ve yer üstünde bulunan bu eserler derlenip,toplanmaya ve tarihi bir değerlendirilmeye muhtaçtır.

            Büyük İskender’in (SARATO) ya geldiğini ve birkaç gün kaldığını belirten bir kitabe halen kaplıcanın kurnasının önündedir.

            O devirde,bir Müslüman için ibadet edecek mabedi olmayan Mudurnu’nun Çavuş Deresi yöresinde,adamlarıyla beraber burada yerleşmiş olan Samsa Çavuş gerek kendi beraberindekiler ve gerekse civar köylerdeki Müslümanlar için,alelacele de olsa bir cami ve hamam yaptırmıştır.

            Cami,Gembenüz Köyüne 1 km mesafededir.650 sene ayakta kalabilmiş,sonunda harap olup gitmiştir.Hamam ise çok önceleri ortadan kaybolmuştur.

            Rahmetli Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi,(İstanbul Mimari Çağının Menşei,Osmanlı Mimarisinin İlk Devri) başlığı altında,Samsa Çavuş Camii hakkında aynen şöyle yazmaktadır:

            “..... Cami,hemen hemen murabaa’dır ve köy camilerinde tesadüf edilen ebada sahiptir.8 – 8.5 m uzunluğunda olan duvarlar 78 cm kalınlığında olup moloz taşıyla,üç sıra meşe hatılla yapılmıştır.Üstü kiremitli çatıdır.Yalnız köşelerde,eski binalardan toplama,kesme taşlar kullanılmıştır.Şimal-i şarkı köşesinde istavrozlu bir taş ile ahşap bir sütun kaidesi bulunmaktadır.Binanın şark duvarı diğerlerinden 20 cm daha uzundur.Ancak,bu duvarın yeniden yapıldığı,hatılsız bulunmasından belli olmakla,belki tamir esnasında çarpık tutulduğu akla gelebilir.Duvarların harcı birkaç santim içeriye kadar yenmiştir.Cami de iri ağaçlardan yapılmış bir mahfil ve onun da bir cumbası vardır.Tam ortada bir meşe direk çatıyı taşımaktadır.İç duvarları çamurla sıvalıdır.

            İçerisinde aslından kalan basit ve pek hoş,yivli ve yekpare meşeden pencere kanatları bulunmaktadır.Mihrap,eskiden pek nefis bir esermiş.Define aramak için son senelerde kazmalarla kırmışlar.Mihrap hücresi 55 cm derinlikte,100 cm genişliğinde mustatil olup,dip kısmının iki yanı zikzak kabartma suyla çevrilidir.Bu suyun döşeme hizasından pek az irtifada bir kısmı kaldığı görülür.Oradan zengin yaşmağa kadar olan kısmı tahrip edilmiştir.Yaşmak üstü de,oldukça iptidai kabartma lalelerle müzeyyen yaprak kıvrımları,dört sıra üst üste istif edilerek toplanıp,nihayetlendirilmiş.

            Caminin önünde bir de çeşme varmış.Bugün ancak bu çeşmenin kalıntılarına rastlanabilmektedir.

                                        MUDURNU ŞİFA  ÇAMURU
        Mudurnu ilçesi sınırlarında ilçeye 25 km uzaklıkta bulunan ve adındanda anlaşılacağı üzere Çamurluk köyünde bulunan Çamur banyoları  yıllardan  beri   kullanılır. Köyde bir kaç kişinin bildiği bir yöntemle genellikle yaz aylarında Köyün girişinde bulunan  Çamur kuyularında  çevreden gelen hastalar şifa ararlar. Bir çok kişinin buradan memnun ayrıldığı bilgileri halk arasında söylenir.

     Bir söylentiye göre buradaki bu şifalı çamurun ilk bulunması köyün buraya  isminin verilmesi ile aynı zamana rastlıyor. Bundan yıllar önce şimdiki kuyuların bulunduğu bölgeden geçen bir Suvari' nin Atının  ayağı incilmiştir.. Orada mola veren  Suvari  bir gün sonra yola koyulur  ve gördüğü şey kendini hayrete düşürür.

     Bir gün önce atının  ayağının topalladığının farkına varan Suvari  atının  gayet normal bir şekilde hareket ettiğini görür. Ve bu halk arasında  dağıldıktan sonra  Köyün adını çamurluk köyü koyarlar. Ardından  yıllardır insanlar buraya yaz aylarında şifa bulmak için gelirler.

Güncelleme:25.04.2009
                                                    Ana Sayfa


 

 

                                                                            Bu sitenin Tüm Hakları İpekyolu Ajans'a aittir.  Mudurnu 2005